Он је позвао Европу на још чвршће везе са Вашингтоном. "Позивам Европу на јачање односа са Сједињеним Државама у условима постојања нових изазова у све сложенијем свету. Јединство Европе и трансатлантско партнерстов данас су основа светске безбедности, а то ће и остати. Пре 70 година смо створили институције које су довеле и Европу и САД до незабележеног економског раста", рекао је Кери и додао: "После одлуке о иступању Велике Британије из ЕУ - западном свету је потребно више Европе, више Велике Британије. Потребни су и интензивнији односи између њих и Сједињених Држава. То треба да буде основа владавине права, демократије и мира у целом свету".
Кери је на овај начин - индиректно и у "дипломатској" форми - позвао земље Европске уније да стану у амерички фронт према Русији, али је још једном поновио и да НATO није усмерен на "обуздавање Русије" и конфронтацију са њом.
Ипак, да не би било превише нејасноћа у односима према Русији, додао је и ово: "НATO је одбрамбена алијанса, а САД желе сарадњу са Русијом у решавању међународних проблема. Међутим, НATO нема намеру да оставља своје позиције и зато наша подршка Украјини остаје неопозива. Русија то треба да зна".
Као ехо Керијевих речи, стигла је изјава шефа немачке дипломатије, Франка-Валтера Штајнмајера, да ће се високи представници дипломатија САД-а, Немачке, Велике Британије, Француске и Италије окупити у Берлину и "размотрити ситуацију у Сирији".
У овом контексту, сигурно није случајно што је телевизоја Фокс њуз, позвавши се на своје изворе у америчком војном врху, објавила да је Русија пребацила у Сирију модернизоване ракетне системе С-300 - С-300ВМ и притом указал да су ти зенитни ракетни системи у стању да обарају и авионе и крстареће ракете којима располажу САД. Како тврде, С-300ВМ је "у деловима" стигао у сиријску луку Тартус.